Schůzka s vedením Motoru 31.10.2017

Report z včerejšího setkání fanoušků a vedení Motoru.

Otázky sportovního charakteru

Kompetence nového trenéra při sestavování kádru – je to stejně jako v případě p. Stavjani, tedy, že trenér je v podstatě i sportovním manažerem, nebo se v tomto bude více angažovat širší okruh lidí ve vedení?

Mělo by to zůstat tak, jak to bylo teď. Standa je přesvědčen, že to takhle je lepší, líbí se mu systém z anglické Premiere League, kde trenér je zároveň sportovní manažer a podílí se hlavní měrou na tvorbě kádru. Rizika, že po případném odvolání zůstane novému trenérovi tým, který sestavil někdo jiný, jsou si vědomi. Nicméně není vše jen na trenérovi, otázky složení kádru řeší celá rada, zejména u dražších hráčů. Ale hlavní slovo má a bude mít trenér.

Neuvažujeme o obnovení samostatné funkce sportovního manažera na plný úvazek?

Aktuálně ne. Část povinností SM vykonává Saily, zejména co se týká hráčských smluv, jedná s agenty, komunikuje se svazem atd. Jelínek spíše vytipovává okruh možných posil a hráčských typů, kterými by chtěl tým doplnit.

Bylo vedení klubu spokojeno s úrovní letní přípravy hráčů pod vedením Antonína Stavjani resp. kondičního trenéra Bombice? (proslýchá se že nebyla úplně ideální) Případně – je vidět v tomto nějaký progres pod vedením trenéra Jelínka? Kondiční příprava je plně v kompetenci p. Bombice, nebo do ní zasahuje (zasahoval) i hlavní trenér?

Hlavní odpovědnost za kondici leží na hlavním trenérovi. Je na něm, jak moc kondičního kouče využívá. Rosol ho využíval minimálně, dělal spíš jen rozcvičky. AS to měl na začátku podobně, postupem času si Bombic získal jeho důvěru a dostával větší prostor. Obavy o jeho odbornou erudici vedení nemá, je prý v kontaktu s Pařezem (nezaměňovat s Pařízkem) a dalšími odborníky. Jak to bude s Jelínkem, se uvidí, ale prý si prostudoval objemy letní přípravy a skladbu tréninků a neměl výraznějších námitek. Proběhla krátká debata i na téma fyzioterapie, kompenzačních cviků atd. Standa to vnímá tak, že co fyzioterapeut, to názor (což trochu mohu potvrdit) a že to každý vidí trochu jinak. Jako příklad dával, že jim teď nějaká FT doporučila, aby děti necvičily kliky. Ale obecně věří, že tohle není aktuálním problémem Motoru.

Kdy se k týmu připojí druhý asistent?

Odpovídáno s úsměvem. 🙂 Kotel měl již pevně naplánovanou dovolenou, nicméně v sobotu se vrací, měl by se následně zapojit do tréninku. Měl by být určitým pojítkem mezi kabinou a vedením (nemyšleno v bonz smyslu), což už trochu dělal i nyní  a zároveň se starat o zlepšování individuálních činností hráčů. Je to pro hráče osobnost, se zkušenostmi z NHL. (Podle infa z kabiny ho hráči i tak berou a mají k němu velký respekt, a co řekne má váhu) Bude při zápasech na lavičce.

Petr Vampola – nemáme moc pochyb o sportovním přínosu, nicméně jeho pověst je značně kontroverzní zejména co se týká vztahů uvnitř týmu (viz. jeho angažmá v Plzni či v M. Boleslavi). Byl při jeho angažmá zvažován i tento aspekt a věří M. Jelínek, že případné problémy v tomto směru ukočíruje?

Pochybnosti o jeho charakteru byly a jsou i proto to trvalo tak dlouho. Vedení ví, co je to za hráče, v dobrém i špatném smyslu. O jeho příchodu se jednalo už když tu byl AS, Jelínek o něj měl jednoznačný zájem, s tím, že si ho ukočíruje. Pokud by to nefungovalo, spolupráce skončí. Zajímavou informací je to, že značnou roli v příchodu Vampoly měl Neďák, který si ho prý tak trochu vyžádal!

Bude aktuální doplňování kádru (Vampola, Bárta, Jonák, Kučný, atd) znamenat odchod některých hráčů současné soupisky, nebo si podržíme širší kádr ve snaze zvýšit konkurenci v týmu?

Ne, krom Crowdera v tuto chvíli žádné další odchody nejsou plánovány. Dneškem pohyby v kádru prozatím končí, budeme držet širší kádr pro zvýšení konkurence v týmu i pro případ zranění. Příchod Kučného je náhradou za Muchu. Měl by se (pravděpodobně v lednu) vrátit Kachyňa, počítáme s ním. Ale chtěl by zkusit MS U20 a v Litoměřicích dostává teď větší herní prostor, než by měl tady a je taky víc na očích. Představa Jelínka je mít 8 beků, z nichž může kdokoli nastoupit, přičemž hrát by jich mělo 6 (i kvůli omezení svazu 17+1, které se od ledna mění na 18+1) Kdo se vejde do šestky beků pro zápas je v kompetenci trenéra, Bedna předpokládá, že je bude rotovat, tak, aby v případě zranění měl všechny v zápasovém tempu.

Jak vypadá prognóza návratu marodů (M. Novák, F- Novák, Květoň, Bárta)

Martin Novák rehabilituje, postupně se zapojí do tréninku, ale vypadá to spíš až na konec roku. Slamák trénuje, měl by se vrátit cca do týdne. Bárta už hraje za juniorku, uvidí se, jak na tom bude. S Kytkou je to ve hvězdách, koleno ho po zátěži bolí, chodí na nějaké obohacování buněk (Standa nevěděl detaily). Sám by chtěl nastoupit ale prognóza zatím nejistá. (Osobně jsem tam „mezi řádky“ četl určitou skepsi od Bedny, cítili to tak i ostatní?)

Je pozice T. Crowdera poté co začal střílet branky nyní již pevná?

Není! 🙂 Jak jsme předpokládali, rozhodl poměr výkon cena. Patřil prý k nejdražším hráčům soutěže (mám potvrzeno), ale nenaplnil očekávání. Jelínek ho v aktuálním doplněném kádru viděl na pozici čtvrtého – pátého křídla, takže nebylo co řešit…

Mimochodem prý velmi dobré reference má klub na toho Bártu. Od Kalouse a dalších lidí, prý si od něj Marian dost slibuje. Je prý to pracovitý a důrazný hráč, Standa zmiňoval zájem o Račuka i to, že to bohužel nakonec neklaplo.

Je nějaká šance, že by pro rozhodující část sezóny Motor posílili jeho odchovanci působící v zahraničí v týmech které se třeba nedostanou do play-off, nebo kteří aktuálně nepůsobí nikde? Mluví se o J. Novotném, přicházeli by v úvahu i někteří další (R. Horák, M. Michálek…). Byl klub v jednání se Z. Michálkem?

S Novotňákem je předběžná dohoda, ale jisté to není. On sám prý dal slovo, že ho tu v lednu máme, bude ale záležet i na podmínkách. Zbytek je spíše v rovině přání fanoušků. S Milanem Michálkem bylo domluveno, že to na podzim zkusí a pak by se vrátil v lednu na rozhodující část sezóny. Ale začal trénovat a koleno to nedává, takže pravděpodobně skončí. O Zbyňkovi se rovněž uvažovalo, měl být i hráčem na kterého by se nabalili další, ale pak se ozvala Sparta se super nabídkou a slovy o šancích na olympiádu a bylo vymalováno.

Skauting – jak aktivní je Motor při vyhledávání hráčů? Navštěvuje někdo pravidelně zápasy v jiných soutěží s cílem sledovat a vytipovat případné posily, nebo spíše vybíráme z nabídek od agentů? Jaká je filosofie klubu v této oblasti?

Zde si je Bedna vědom, že to nešlape dle jejich představ. Měl to dělat p. Jágr, ale moc to nefunguje, částečně i proto, že dělá jiné věci a nezbývá mu tak na to dost času. Ale o hráčích v Čechách a na Slovensku má klub dobrý přehled prostřednictvím řady kontaktů Edy, Kotla, Sailera, Jelínka atd. Ambice skautovat zahraniční hráče a jezdit se koukat na zápasy mimo ČR klub nemá. Nejsou na to lidi / prachy. Ale je to obecně věc, kterou by chtěli zlepšit. Nicméně nabídka stran agentů je prý velká.

Jak se klub staví k nově zavedeným restrikcím svazu za administrativní pochybení klubů (nejednotnost sazby pokut) a za pokutování projevů fanoušků na zápasech – např. hanlivé pokřiky? Nechystá klub ve spolupráci s dalšími nějaké kroky proti těmto restrikcím? Jsou rozhodnutí svazu direktivní, nebo probíhá nějaká diskuse, kde jsou brány v potaz připomínky a námitky klubů např. k systému soutěže (uzavření, zvláštní pravidlo 17+1 apod.)?

Se snahou svazu o zkulturnění prostředí na stadionech a slušném chování fanoušků se Standa ztotožňuje. K ostatním změnám (uzavření  a rozšíření ligy, 17+1) má klub negativní postoj, nicméně protože vyhovují klubům ELH a jejich farmám, neměl šanci to nijak ovlivnit. Hlasovali proti, ale bylo již rozhodnuto. No way…

Co říká vedení na dosavadní výkony rozhodčích v letošní sezóně WSM ligy? Z pohledu fanoušků je patrný značně alibistický přístup většiny rozhodčích, kdy se snaží jít co možná nejvyrovnanější poměr vyloučených a tak dochází k různým kompenzacím, či přehlížení dalších faulů. K dnešnímu dni jsme hráli 85 přesilovek a 84 oslabení. Při poměru střel 677:443 je zjevné, kdo je v utkáních aktivnější, objektivně by tomu měl alespoň přibližně odpovídat i poměr vyloučených, což se reálně neprojevuje. Rezignoval klub na nějaké řešení formou oficiálních stížností, případně – snaží se toto téma otevřít na půdě ČSLH?

Výkon rozhodčích se vedení nelíbí, ale nevěří, že se s tím dá něco dělat. Nejsou lidi, nikdo se do pískání nehrne, není konkurence a podle toho to tak vypadá. Dřív se klub snažil podávat stížnosti a řešit to, ale vyhodnotili, že je to ztráta času a peněz. Takže ano, na tohle jsme zjevně rezignovali. Hlavně prý aby pískali slušně v play-off a v baráži…

Mimosportovní dotazy

Komunikuje klub s provozovatelem občerstvení v BA? Hodlá ještě nějakým způsobem posílit občerstvení zkomplikované zrušením bufetu u tribuny A? Venku se tvoří o přestávkách značné fronty, “pivonošky” nestíhají uspokojit poptávku. Pokud přijedou hosté ve vyšším počtu, bude pro ně zřízeno občerstvení, tak aby zároveň nedocházelo ke konfliktům? Byla zmíněna aplikace pro možnost online objednávání občerstvení s tím, že by měla být hotová v říjnu. Je znám nějaký finální termín dokončení?

Nedostatky jsou tady zjevné a Bednu to štve. Bohužel snaha o zlepšení naráží na spoustu úskalí a problémů. Je toho hodně, to spíš asi osobně. Na nějakých dílčích snahách o zlepšení se pracuje, ale markantnější změna asi hned tak nepřijde, souvisí to se snahou o dostavbu BA či využití areálu letního kina v Háječku.

Dostavba by měla zajistit nové prostory pro občerstvení, víc píp atd. Dnes je problém, že i kdyby bylo víc pivonošek, nestíhají jim to kapacitně točit. V té souvislosti byla zmíněna ta JET rychlopípa. Stojí asi 300 litrů. Je jednání s Budvarem, který by ji i pořídil, ale v tuto chvíli nemá jistotu, že BA zůstane BA, tak se jim do tobo nechce.

Ad Háječek – existuje plán, že by mimo sezónu letního kina byly prostory využity právě pro venkovní občerstvení u BA. Je totiž problém i s prostory. Klub uvolnil část parkoviště pro občerstvení, ale jednak to nestačí a také jsou obavy, jak to bude fungovat, až bude pršet, či sněžit. Jsou úvahy na nějakou formu zastřešení. Dostavba i projekt Háječku jsou zatím ve hvězdách, je kolem toho spousta problémů (územní plán, odbor životního prostředí atd) a byrokracie. Tohle bude na dlouho.

Ve hře je větší konkurence ve venkovních prostorách. Uvnitř má exkluzivitu Áša, snaha o zlepšení prý je, ale je to komplikovaný. Mělo by být víc pivonošek, to jde za Ášou, který má personální problémy. Aplikaci pro mobily zkomplikovalo EET, nicméně měla by přijít do testovacího režimu v blízké době. Bude určena pouze pro permanentkáře a půjde objednat pouze kompletní menu, včetně donášky. Platba bude prostřednictvím koupeného kreditu v aplikaci. Měla by být pro Android i iOS.

Před sezónou proběhlo výběrové řízení na jehož konci zůstaly 2 firmy – Áša a ještě někdo, podmínky cca srovnatelný. Nakonec zvolili Ášu, protože ho znají, u té druhé firmy byly obavy. zda by to dokázali zvládnout. Nedostatky klub s Ášou řeší soustavně, ale asi ne dostatečně důrazně. Vznesl jsem dotaz, zda nejsou moc hodní, Bedna připustil, že zřejmě ano. Jen příklad. Na zápas s Prostějovem měly být posíleny pivonošky, ale nebylo jich dost. Áša řekl, že je měl domluvené, ale nepřišly. A Standovi takové vysvětlení stačí. Tak jsme mu říkali, že takhle to nefunguje, že musí být za zlouna. ?

Úroveň fungování fanshopu je bohužel tristní co se týká nabídky, dostupnosti a dodacích lhůt. Loni měli někteří fanoušci z LG některé produkty objednány v řádu měsíců a nakonec jim byla objednávka zrušena. Letos totéž. Ve fanshopu není k dispozici dostatečná nabídka ani tak základních produktů jako jsou dresy (v dostatečné škále velikostí). Jaký je příjem klubu z merchandisingu a nezvažuje vedení o změně provozovatele, nebo o tom, že by fanshop provozoval klub ve vlastní režii? Podobně jako v případě občerstvení fanoušci obecně berou argumenty, že toto je v kompetenci externího provozovatele, jako výmluvy. Domníváme se, že při návštěvách 5k+ je zde značný a nevyužitý potenciál pro spolufinancování klubu a je škoda nechat peníze ležet ladem. Je již nějak vyřešen spor týkající se M loga, případně probíhá v tomto ohledu nějaké jednání?

Smlouva se stávajícím provozovatelem letos končí. Na začátku to vypadalo dobře, byla vidět snaha i úsilí, postupem to ale trochu vyprchalo a vnímají stagnaci. Tady jsem měl trochu pocit, že nemají dostatečný feedback a neuvědomují si reálný (tristní) stav.

Sám to klub provozovat nechce, prý jediný klub, který to tak dělal, tam zahučel v řádu pár mega. Problémy s dresy jdou prý za dodavatelem, který nestíhá. Spor ohledně loga je v řešení, ale je to na dlouhé lokty.

Co nebylo v dotazech?

Bedna potvrdil, že mezi důvody změny trenéra byl herní projev týmu. Trápilo ho to, co jsme viděli téměř všichni –že nás prakticky každý soupeř přebruslil. Potvrdil, že se k vedení dostaly informace i od hráčů, že se nedostatečně trénuje. Také to, že za trenérem byli opakovaně starší hráči ve snaze řešit, že se netrénuje s dostatečnou intenzitou.

Problém bylo i zapojení mladých. AS při otázkách, s kým to chce hrát, když spoustu hráčů vyhodil a přivedl jen Nováka s Galambošem odpovídal, že bude hrát s juniory. A druhý den vyšlo v novinách jeho vyjádření, že mladí nemají dostatečnou kvalitu, čemuž odpovídalo i jejich reálné zápasové vytížení.

Jelínek oproti tomu hned zapojil další mladé, zítra by měl jet Beránek, chce dávat šanci širšímu okruhu juniorů. Proky se jim zatím jeví dobře. Test Rouska byl na spadnutí, ale zase se zranil a má vleklé potíže se zády. Teď odchází z DS do Tábora, jeho další zkouška v Motoru není vyloučena, ale po příchodech dalších hráčů a s ohledem na jeho zdravotní trable to není úplně na pořadu dne.

K podpisu smlouvy s AS došlo už po Vánocích, tedy v době, kdy to vypadalo, že jdeme správným směrem. Důvody k podepsání Jelínka byly hlavně dobré reference od Modráka s Vencou Prospalem, roli hrálo i to, že je Jihočech. Razým byl v širším okruhu vhodných adeptů na trenérský post, ale v daný moment nebyl volný, je pod smlouvou na Slávii. Ale osobně jsem měl pocit, že i tak by byl zvolen spíše Jelínek, byť rada prý nebyla jednotná. Dále padla jména jako Kalous, se kterým byli v jednání, ještě než podepsal na Spartě, nebo Růžička. To poslední bylo trochu v nadsázce, ale ne úplně (můj pocit). Aktuálně vedení věří, že na to Marian má. Zlepšení na ledě je patrné, jak co se týká atraktivity hry, tak pohybu a vyšší aktivity.

Otázku baráže jsme neřešili. Předpokládám, že nějaká analýza proběhla. Co vím tak AS přišel s tím, že tu X hráčů nechce, protože to podle něj neuhráli a ani v budoucnu neuhrají. Bohužel, i když k tomu dostal kompetence, nebyl schopen odešlé hráče adekvátně nahradit a upínal se k nekonkrétním posilám ze zámoří. Pár jednání neklaplo, Czarnik, Muller…

Okrajově jsme se dostali i k financování. Zdá se, že je na obzoru dlouhodobější dohoda o podpoře ze strany města.

U ČEZu se rozhodne až na jaře. Skončila jejich rámcová smlouva s krajem o podpoře sporu, uvidí se, jak to bude s další podporou po politických změnách atd. Dle Standy by pro klub bylo snazší naplnit extraligový rozpočet než ten prvoligový. Je přislíbena vyšší podpora Budvaru (vyplacení exkluzivity Radegastu u BPA, viz kauza pivo), dál prachy od BPA a slíbené navýšení příspěvků od Madety a dalších sponzorů. V letošním rozpočtu máme určitou rezervu pro případné další posílení v lednu.


Poznámka Q:

Měl jsem z toho setkání dost dobrý pocit. Bedna byl z mého pohledu velmi otevřený, vstřícný, uznal i určitá pochybení vedení, věřím mu, že se snaží pracovat na odstranění nedostatků. Trochu mě zklamalo, že až na pár výjimek se do debaty prakticky nezapojovali ostatní skupiny. Ale moc prostoru jsme jim nenechali. ?

Navzdory původnímu předsevzetí jsem se nedostal k tomu, abych si dělal poznámky. Zapomněl jsem na něco podstatného?

Odpusťte případné chyby či divné formulace. Snažil jsem se, aby to bylo rychle, přečetl jsem to po sobě jen letmo.

K dotazu na účast:

Kemir, Hukoth, Kobi, Krizi, Robert, Siky (Ivan), Quak. Snad jsem na nikoho nezapomněl…

Za klub:

Standa Bednařík, Kohy