Krátce o JXD, Franzovi a obiloznalci Landovi

Proč toto sepisuji


Nasral mne JXD, nasral mne Franz. Ne proto, že dělali co dělali, ale protože lžou a nejsou schopni přiznat se ke své slabosti a říct. Hele kluci a holky, byla to píčovina. Článek z reflexu zde.

K tomu dodává Franz na svém Facebooku:
„Stejně tak rázně odsuzujeme výroky lidí jako Martina Overstreet, Petr Bergmann a Amrit Sen, kteří na internetu stále a dokola šíří lživou fámu o tom, že byl Vladimír údajně svědkem rasově motivovaných útoků a přitom nezasáhl. Šlo prý o incidenty na Žofíně a Hradčanské. Vladimír Franz ovšem tímto oficiálně prohlašuje, že se žádných podobných akcí nikdy neúčasnil a to ani v roli pasivního pozorovatele.

Kdy předtím JXD píše:
Že se jen tak sešli s VF ve Slavii a tam se domluvili, že naučej skinheady dobru. Bože to je blábol. Zkusím naznačit proč.

Přidávám k tomu i Daniela Pandu, protože neustále mlží, lže  a zakrývá svou opravdovou ideologii a názor.

Tedy předtím, než se podívám na krátké představení těchto tří výtržníků, krátké povídání o tom, co já s tím mám společného.

Co jsem dělal na začátku 90ejch.
Na na konci 80 a začátku 90 let jsem běhal po světě jako přesvědčený, mladý a blbý pankáč, domnívající se že anarchie to je vono a že jako Nou Fjučr. Také jsem bydlel v Praze a tam začal do té doby potlačovaný punk and Oi! opravdu bublat a překotně se vyvíjet.

Velmi zjednodušeně a krátce
Lidi mající rádi tvrdší muziku a underground se tak nějak rozdělili. Někteří zůstali pankáčema a někteří si hlavu oholili a stali se skinheady. Zatímco pankáčové trošku tušili co je to být pankáč, většina skinheadů nikoliv.  Někdo se domníval, že musí hajlovat, někdo, že právě ne, ale většinou se shodovali v tom, že když už zmizel komunista, nový nepřítel jsou anarchisté a jinak barevní lidé. Černochů máme málo, tak museli vzít za vděk cikánama. Ovšem pár kubanců nám tu ještě zbylo.  Tím se punk and Oi!  vyprofiloval. Každá větev, pokud to tak lze vůbec nazvat,  si pak žila vlastním životem a vyvíjela se ve vlastních intencích .  Já jsem zůstal u té punkovější větve a stal se squatterem (Ladronka) , psal jsem občas do A Kontra (anarchisticky časopis) , zapojil se do Svobody zvířat.  zakládal jsem budějovickou Buquici (jihočeská anarchistická buňka) a pořádal jsem koncerty mimo jiné i s Petrem Bergmanem . A pochopitelně jsem začal sám hrát HardCore.

K těm třem výtržníkům.

Výtržník 1. Nácek a  pitomec v současné době krotitel kohoutů.

Landa byl od začátku vlastně ten kdo od začátku ukázal, že je to on, kdo vezme české skinheady k sobě pod kohoutí křídla a pokusí se je sjednotit. Někdy v roce 88 založil s Matáskem skinheadský Orlík , který vznikl z HC kapely F.A.S (Fetální alkoholový syndrom). Už na prvním demu se objevují songy jako Bíla Liga
Co to bylo za ránu, kdo nám to sem z palmy spad, černý oči, je to negr…… černou duši mi vybělila.

Bílá síla znamená White Power a ne že ne.

Na legendárním koncertu v Bzenci se Kejklíř vyznává z toho, ze by si strašně rád zahrál s prokazatelně neonacistickou skupinou Krátký proces.  Jejich báječný text: „Koľkých sme vás upálili, milión či šesť, kde je vlastne pravda, my sa nedáme zviesť“/ „Pojďme na to spolu a neserme sa s tým, rozpálíme pece a zostane len dým!“

Skupinu včetně hajlujících mudrců je možno vidět zde na společném koncertě právě s Vorlíkem.

Na videu se různě někteří lidé vyjadřuji. Včetně v té době evidentně zmateného Fanánka.

FIKCE:
O jeho současném působení a přejmenováním na Pito 44 se už toho napsalo dost. Jen připomenu několik posledních náhod z Vlastencova života. NeoFolk nebo také Neo Folk je název německého sdružení fašistů schovávající se za runy a různé runové symboly. Při turné Československo 2008 se nechal vyobrazit jako prezident s runovým nápisem Mercurius (oběh merkura kolem slunce trvá 88 dní), vlastnictví Restaurace Rudý Baron ( Manfred von Richthofen) či podobnost jeho Ordo Lumen Templi s árijsko – křesťanským řádem ORDO NOVI TEMPLI (Nový Templářský řád), který mezi lety 1902 – 1905 založil áriosof Jörg Lanz von Liebensfels.
EOF FIKCE

Ale jak říkám, třeba to jsou jen náhody. Jen jich je nějak víc. A není to vše.

Mimochodem, Daníku. Vyrolnit, rolnit prý má ve staročeštině týž význam, jako dnes více používaný výraz výron semene. © Jakub Horák

Potetovaný intelektuál.

Výtržník 2. Ideolog a kandidát na velvyslance v Papui Nové Guinei

On byl Franz vždy poměrně zvláštní osobnost. Nevím zcela přesně co dělal před tím, než začal vysedávat se svými soukmenovci ve vinárně Orlík, ale vypadal asi takto:
Ne kecám, to již byl mnohem více potetován. Ta fotografie pochází z mnohem dřívější doby.
Osobně jsem se s ním setkal až mnohem později, kdy jsme spolu ve studiu stříhali jeho muziku k divadelní hře Romeo a Julie v JčD. A tady říkám, ten pán umí a dělá to zajímavě non konformně ,ale je to dokonalej magor. Každopádně s ním bylo v 90 letech vedeno několik rozhovorů a to ne na téma jeho hudbo skládání či malování, ale jako s jedním z ideologů skinheads. Nosil maskáče, bomber, holou hlavu a  prý pravidelně kázal ve zmíněném Orlíku, tedy vinárně. Údajně pod jeho dohledem pak provedli jeho soukmenovci několik napadení a zmlácení lidí, za jeho tichého přihlížení, kdy se nezastal ani když byly napadeny holky. Viz známá kauza Martiny Overstreet, která se k ní dnes vyjadřuje takto:

„Nebo takhle ještě: Já dovedu leccos pochopit. I „mladický nerozvážnosti“. Byla taková doba, mladý lidi měli krizi indentity, Vláďa se navíc musel vypořádat i se sexuální orientací – to nebylo v 80. letech nic lehkýho. Asi hledal nějakej pevnej řád, „chlapáctví“, aby zamaskoval svoji citlivost (nedělám si vůbec srandu) a taky byl z celý tý party jednoznačně nejchytřejší, inteligencí je všechny převyšoval minimálně pětkrát, prostě na ně ve všem měl. To bylo určitě příjemný, nakonec to ale opustil a vydal se nějakou konstruktivnější cestou, okay. Taky můžu říct, že nikdo z nás není dobrý člověk atd. atd., takže nač moralizovat a vytahovat na něj kostlivce ze skříně. Vadí mi vlastně jenom, že se k tomu nikdy nepostavil a když se ho na to různý kolegové novináři vyptávali – na tohle období – všechno bez mrknutí voka zapřel.“ .

S tímto názorem rozhodně souhlasím a dívám se na něj, ně, právě takto. Řekni kurva jak to bylo a nelži. Nikdo nejsme svatej.

Je to k incidentu kdy ona sama, jak říká, byla napadena jeho pohůnkama a on jen přihlížel a přikyvoval.  Tyto incidenty se staly ještě na více místech a Franz u nich byl prý opakovaně. Osobně jsem tam nebyl. Např Žofín 1990, nebo mediálně známý incident na Hradčanské. Jedno z Martiny vyjádření je zde:

„Já nechci. Vím, že se člověk vyvíjí a že by mu okolí mělo časem prominout všelijaký ty „mladický nerozvážnosti“, ale já na to seru. Franz byl v 80. letech nácek jak poleno a ta jeho parta debilů, který denně předsedal ve vinárně Orlík, mi zkazila rande, když jsem si tam se svým chlapcem přišla jednou po kině slušně vypít colu. Tahali mě za vlasy a mému chlapci poplivali křiváka, takový ponížení – směl si to utřít až venku. Nemohli jsme nic dělat, když jsme dohromady vážili asi čtyřicet kilo! Naštěstí otčím mého chlapce zorganizoval ještě tu noc trestnou výpravu a naše čest byla pomstěna. Další oběti takovou kliku ovšem neměly. Na jednom punkovém koncertu na Žofíně se Franz a jeho opičáci vesele procházeli po malý holce ve svých kanadách a hajlovali u toho jedna radost. Skončila se zlomeným žebrem a svalovou horečkou. Nevěřim tomu chlapovi ani ň. Ale nakonec – tak ať si tim prezidentem třeba je, dyť vono je to dneska jedno…“

On sám nedávno prohlásil, že není a nebyl skinhead. Ovšem v článku z Vlasty z roku 1990 ,tvrdí, že není typický skinhead, nicméně tak vypadá: vlasy na milimetr, vysoké boty, maskáče. Ehm 🙂  No mohl se přiznat, že je atypický skinhead ne ? Vždyť také ano. I když tetování patří k punku, jako ke skinheadům, takhle to nikdo zatím nepřepísknul.  Ale v každém případě je to jeho věc a jen si z toho hloupě utahuji, protože mi to přijde mimo. To je ale jen můj názor.

Franz mimo jiné uvádí:

„To, že se ve světě skinheadi objevili, považuji sociálně za logické. Každá civilizovaná společnost se podvědomě brání agresivnímu pronikání promitivnější kultury, lidí, kteří mentalitou a temperamentem nejsou schopní přijmout místí pravidla soužití. Anglie má leta problémy s přívalem barevného přistěhovalctva. Německo s Turky. Francie s Araby. Co je ve dne cizokrajným folklórem, mění se soumrakem na organizovaný zločin, pasáctví, narkomanii, veksláctví, loupeže, vraždy. Tam kde stát nestačí zajistit klid, musí si tedy lidi pomoct sami. Tak – zcela organicky – vznikl skin.“

No podívejme na něj na filutu a filozofa 🙂

Více té filozofie předvedl např. , když nabádal k pravidlům skinheadské domobrany v hotelu Tichý v Braníku také v roce 1990.
Viz:

Dále pamětníci:

Jak se vyjadřuje Petr Bergman, mimochodem člověk, kterého si za svou práci pro scénu a komunitu velmi vážím.
„Nikdo dnes neví, z jakého prostředí Vladimír Franz vstoupil do veřejného prostoru, málokdo si dohledá, jak se vyjadřoval v devadesátých letech, že se stavěl do čela tehdy se rodícího skinheadského hnutí, spoluzakládal Novou českou jednotu, řečnil na koncertech rasistických skupin a otevřeně rasisticky a xenofobně se vyjadřoval do médií.

Tohle vše je však dochováno a lze to snadno dohledat. Pohyboval jsem se v té době v punkové komunitě, která se s ranou skinheadskou scénou stýkala, rasistů tam bylo v té době málo, nikdo je nebral vážně, nebyli militantní a rozpor nebyl tak ostrý, jaký známe z poloviny devadesátých let.

Franze a lidi jemu blízké jsem tedy v té době znal, chodili jsme do stejných hospod, na stejné koncerty, dokonce jsem poskytoval rozhovor do časopisu Květy o punku a druhou polovinu o skinheads dělal právě Franz. I tento rozhovor lze snadno na internetu najít a Franzovy tehdejší názory z něj zaznívají zcela jednoznačně.“

Další kdo má jistě co říct je Amrit Sen o V. Franzovi :

V 90 letech se nakrátko stal mluvčím českejch naziskinheads, spoluzakládal jejich časopis Čech a sepsal a propagoval jejich programový prohlášení. Hlásal v TV i pod koněm kraviny typu že nová vláda by měla novou policii postavit na členech skinheads, protože maj k práci v podobnejch organizacích vztah a budou pro ní ti nejlepší. Pak nějakou dobu, co chodil
na zkoušky Orlíku dostal před vinárnou Orlík od plešek do držky, protože objevili, že podobně jako bejvalej předseda celostátního vysokoškolskýho ústředního výboru SSM pan FX Doležal, kterej šel v první řadě pochodu nácků na Žižkov „vyčistit“ hospody od cigošů a nadšení žižkované jejich průvodu mávali z oken, má taky židovský předky. Pak se oba potichounku z paktování s náckama stáhli. A to je jenom perlička. Některý infa se daj dohledat na netu. Já si některý věci dobře pamatuju, I´když se samozřejmě dobou a časem člověk mění, mě to úplně stačí, abych se stejně, jako těma dalšíma kandidátskejma šaškama nezabejval víc, než si zasloužil, natož abych je prokrindapána volil ! Píšeš, že je mezi lidma podporujícíma tuhle nesmyslnou kampaň spousta lidí, kterejch si vážíš. Jména některejch z nich byly jenom fejk a zneužitý. Jinak je smutný, kolik lidí už zase po dvou dekádách tak dokonale zblblo, podobně, jako tenkrát velká část generace našich rodičů a naskočí na kampaň, která jenom pomáhá tomu, aby díky jednomu šaškovi, kterej jenom taky skočil na špek svýmu narcisizmu a těch, kterejm se tohle odvedení pozornost od toho hledat nějakýho opravdu kvalitního kandidáta. Skutečnou podporu mocnejch Franz samozřejmě nemá, ani nemůže mít, ale nesmírně se jim hodí k tomu, aby se nakonec daleko snadnějc stal prezidentem ten NEJPRAVĚJŠÍ Z PRAVÝCH.

Prostě ač jsem ho v té době nepotkal, při nekonečných debatách s protivníky, rozumněj skinheady,  tak se plešky na jeho názory neustále odvolávali a různě jej citovali. Pokud si to necucali s prstu, což je při inteligenci některých jedinců těžko představitelné,  jsem přesvědčen o tom, že se Franz se v té době choval rasisticky a xenofobně, nebo o tom hlásal a myslím, že kdyby svou myšlenku lepší organizace skinheadů dotáhl do konce, mohl být i velmi nebezpečným. Díky bohu za Izrael.

Ke „zhulence“ jen krátce

Výtržník 3. Krom HIV pozitivní už byl úplně všechno na světě.

Myslím, že se ke skinheadům dostal kvůli svému povolání  a jako vždy to vzal velmi vážně. Opět ale lže když tvrdí, ze mezi skinheady nechodil a že jen tak filozofoval ve Slávii s Franzem. Chodíval s partou skinů do hospody u Českého lva a do jiných podniků, mimo jiné i již zmíněný Orlík.  Moje zkušenost s ním, je z roku 90 či 91, neumím to říci přesně, kdy jsem stál na Vyšehradě u metra a čekal na svou budoucí manželku. Na hlavě účes alá Sid Vicious a přes rameno batoh s A v kroužku. Při čekání mne překvapila rána baseballovou pálkou do zad. Věřím, že to překvapí leckoho. Když jsem se otočil , vidím partu obombrovanejch v jejižch středu stojí JXD stejně oděn a ten oběma rukama nad hlavou naznačuje kohouta a náramně se baví, zejména proto, že těch ran pálkou jsem získal ještě pár. Co dělal po té už nevím, protože jsem po pořádné dávné slzného plynu, asi aby mi to bylo líto, přestal vidět cokoliv.

Tedy Jíříku a Vláďo. Pokud se takto dělá dobro, již všemu rozumím.

A ještě jednou říkám. Jirko, jsi čurák s krátkou pamětí, tedy jak říká bývalá manželka
„Tome, neříká se čurák s krátkou pamětí, ale vyzrálý muž reinterpretující svůj životopis“

Použité odkazy a texty:

BTW Sid Vicious je smažka a vrah a je zde uveden jen proto, že ten účes k punku tak nějak patřil.